2 záv. Meisl Petra
2 záv. Bělka Jakub

V Kamenném Újezdu byl nejrychlejší David Vaš

21.3.2016

Solidní počasí a krásná účast. První venkovní závod Jihočeského běžeckého poháru nalákal 140 běžců a běžkyň z celého Jihočeského kraje. Ti všichni vyrazili na patnáct kilometrů dlouhou trať tradičního závodu, který se letos konal už po pětatřicáté.

Grand Prix Kamenného Újezdu většina běžců bere jako začátek venkovní běžecké sezony na jihu Čech a ve všech šesti ročnících je i prvním závodem Jihočeského běžeckého poháru.

Vítězem závodu se podle očekávání stal největší favorit, který se na start postavil. S velkým náskokem zvítězil atlet Sokola České Budějovice David Vaš, který patnáct kilometrů zaběhl za 50:33 minuty. Přestože zvítězil s obrovským náskokem a byl rychlejší  než poslední vítěz patnácti kilometrové trati Jan Hron z Prachatic o téměř čtyři minuty, traťový rekord, který drží Leo Sobaňski z roku 1993 časem 46:10 minuty, nepřekonal. „Mám to čtrnáct dní do pražského půlmaratonu, takže jsem tenhle závod vzal jako test tempa. Šel jsem kilometr v průměru za 3:20 minuty a cítil jsem se dobře. Chtěl bych půlmaraton běžet pod hodinu deset, tak snad se mi to povede,“ komentoval svůj výkon vítěz David Vaš, kterému se líbila i trať závodu. V Kamenném Újezdu se představil vůbec poprvé. „Na tomhle závodu jsem byl poprvé, ale shodou okolností jsem si trasu proběhl v týdnu, když jsem měl dlouhý běh na 35 kilometrů a běžel jsem z Českého Krumlova do  Budějovic. Jsou tady kopce a v nich jsem se cítil silný. I v závěru jsem měl dostatek sil,“ dodal David Vaš.

Ačkoliv o vítězi bylo rozhodnuto záhy, zajímavý souboj viděli diváci v závěru závodu o zbylé stupně vítězů. Z druhého místa se nakonec mohl radovat Josef Havlíček, který doběhl v čase 53:07 minuty. Třetí Jiří Csirik za ním zaostal o šest vteřin a o další tři vteřiny pozadu byl Jan Macoun.

Mezi ženami bylo vítězství Gabriely Loskotové také jednoznačnou záležitostí. Doběhla v celkovém pořadí jako osmnáctá v čase 1:01:16 hodiny. Další žena se dostala do cíle v čase 1:09:02 a byla to Iva Milesová. Třetí pak dorazila Gabriela Tomášová, která Grand Prix Kamenného Újezdu dokončila o 35 vteřin pomaleji.