2 záv. Meisl Petra
2 záv. Bělka Jakub

Užijte si Velikonoce a pak vyrazte na Hlubokou

17.4.2017

Jihočeský běžecký pohár je v plném proudu. A i když si o tomto víkendu dal pauzu, aby si i běžci mohli užít krásné Velikonoce, je jeho program nadále nabitý. „Chtěli bychom všem běžcům a účastníkům závodů v kalendáři našeho poháru popřát příjemně strávené Velikonoce. Děkujeme jim za účast na dosavadních závodech a zveme je na další,“ říká manažer Jihočeského běžeckého poháru Martin Gazda.

A že je letos komu přát, protože pohár už má ve své první čtvrtině registrováno 137 běžců. A řada z nich už se mohla zúčastnit třech závodů.

Pohár začal v lednu v Mercury centru, kde se v podzemních garážích závodníci poprali s maratonskou tratí. Dalším a letos prvním venkovním závodem byly Bujanovské koláčové běhy. Podnik opět ukázal, že je oblíbeným. Tentokrát přálo i počasí a pořadatelé zaznamenali rekordní účast 180 běžců v hlavním závodě.

Na trati 15,4 kilometru se z vítězství radoval stejně jako v minulém roce Jiří Csirik, který loni celý seriál vyhrál. Mezi ženami pak byla nejrychlejší Tereza Chlupová. Stejně tak vítězka celkového pořadí.

A po závodě v Bujanově máme za sebou i nejtěžší závod letošního ročníku,“ dodává Martin Gazda. O minulém víkendu se příznivci běhů v přírodě vydali na závod, který byl letos do kalendáře zařazen poprvé. Jednalo se o Horský maraton z Trhových Svinů na Hojnou Vodu, který v hlavní kategorii měřil 32 kilometrů a dokončilo ho 96 závodníků a startovalo ještě o pět víc. Z vítězství se radoval Pavel Kos z Třeboně, který trať zvládl za 2:37:46 hodiny. Mezi ženami pak byla nejlepší Klára Jakešová z SK Babice. Ta dokončila v čase 2:54:07 jako desátá v absolutním pořadí.

A díky dosavadním výsledkům má jihočeský běžecký pohár i svého vedoucí závodníka. Tím je Karel Juráň, který vede před Petrem Mackem a Lukášem Rokosem. Prvních pět běžců má zatím absolvované všechny závody včetně prémiové účasti na běžeckém plese na Včelné.

Hluboká už může leccos změnit

Na závodníky čeká po novince v Trhových Svinech jedna osvědčená klasika. V neděli 23. dubna vyrazí běžci na 25 kilometrů v závodě Kolem Hluboké. Ten má letos na pořadu už svůj 77. ročník. Start bude v 9.30 hodin a časový limit pro jeho dokončení je stanoven na 2:30 hodiny. Právě na tento limit poběží jako vodič Martin Gazda, pro kterého to bude trénink na Pražský maraton, takže zájemci mohou využít i této novinky. „Chtěl bych ujistit všechny běžce, že body do poháru budeme počítat i těm, kteří doběhnou po limitu,“ dodal Gazda.

V minulém roce byl nejrychlejší Ukrajinec Volodymir Tymaschov, který zaběhl trať za 1:27:21 hodiny. K rekordu měl však stále dost daleko. Nejrychlejším mužem, který se kolem hluboké proběhl, byl totiž Ivan Uvízl. Ten dorazil do cíle za 1:15:48 hodiny v roce 1987. O rok později stanovila ženský rekord Alena Peterková časem 1:30:12 hodiny.