3 záv. Meisl Petra
3 záv. Bělka Jakub

Radek Brunner ovládl i maraton na Výstavišti

20.1.2018

105 kol na okruhu dlouhém čtyři sta metrů. Konstantní teplota 15 stupňů, denní světlo a sucho, i když venku ležel sníh. A 122 běžců včetně šesti štafet dorazilo do cíle.

První ročník T1 maratonu na českobudějovickém Výstavišti je minulostí. Závod, který navazoval na desetiletou tradici Mercury maratonu v podzemních garážích, poznal osvědčeného vítěze – vytrvalce Radka Brunnera.

Potvrdily se předpoklady. Trojnásobný vítěz v Mercury se na trati nepotkal s žádnou krizí. Běhal konstantní časy na jedno kolo a v závěru ještě dokázal zrychlit. Celkově z toho byl čas 2:39:35 hodiny a jasné vítězství číslo čtyři.

Splnil jsem si, co jsem chtěl. Jsem v Budějovicích počtvrté, počtvrté jsem vyhrál, tak je to dobrý,“ usmíval se Radek Brunner. „S časem jsem spokojený. Bylo to v přípravě na stokilometrový závod v březnu, tak jsem maximálně spokojený.“

Radek Brunner se od začátku držel na čele závodu. Úvodních 45 minut běhal ve trojici s Danielem Orálkem a Janem Ďukem. Po zhruba 45 minutách druhý jmenovaný začal zpomalovat a na druhém místě se držel Jan Ďuk. „Dokázal jsem pak s Radkem běžet asi pět kilometrů, ale také jsem začal odpadat. Pak mě předběhl i Dan. V závěru jsem zmobilizoval síly a zas předběhl já jeho, takže to byl i docela pěkný souboj,“ popisoval druhý v cíli Jan Ďuk. Pro příbramského běžce bylo druhé místo trochu nad plán. „Čekal jsem, že budu do třetího. Předpokládal jsem, že první bude Radek Brunner. Nevěděl jsem, jak je na tom Dan Orálek, takže je to super umístění,“ řekl běžec.

Daniel Orálek nakonec v závěru závodu dost ztrácel a do cíle přiběhl na páté pozici. V závěrečných kolech ho dokázali předběhnout ještě bronzový Martin Kopecký a slovenský vytrvalec Peter Tichý. Na páté pozici dorazil do cíle ultramaratonec Ondřej Velička a dobrý výsledek zaznamenal i nejmladší účastník závodu Tomáš Chlup, který doběhl sedmý. Letos oslaví 25. narozeniny.

V ženách byla situace jednoznačná. Největší favoritkou závodu byla Radka Churaňová. A to se potvrdilo. Známá česká vytrvalkyně dorazila do cíle na celkovém 10. místě a byla první v ženské kategorii. Svůj první indoorový maraton zdolala za 3:01:06 hodiny. „Do závodu jsem nastupovala s velkýma obavama. Zdálo se mi nemožné to uběhnout. Překvapilo mě, že trať strašně odsýpala. Neměla jsem žádnou krizi. Okruhové maratony jsem běhala třeba ve Stromovce, ale ty měly pět kilometrů. Kratší jsem nikdy nešla a v hale už vůbec ne. Lidí bylo na trati hodně, to je pravda. Občas to vadilo. Člověk musel měnit tempo a kličkovat, ale s tím musíte počítat, když do takového závodu jdete. Na druhou stranu bylo fajn ty lidi potkávat a třeba si počítat, kolikrát už jste je předběhli,“ dodala vítězná žena v cíli.

Stejně jako v mužské kategorii, i v té ženské se žádný dramatický souboj o prvenství nekonal. Druhá Lenka Horáková, která loni vyhrála při své premiérové účasti Mercury maraton, dorazila na druhém místě se ztrátou téměř devatenácti minut. Ještě dvě minuty navíc přidala třetí Olga Lebedová.

Výsledky muži: 1. Radek Brunner (SK Babice) 2:39:35 hodiny, 2. Jan Ďuk 2:47:44, 3. Martin Kopecký 2:47:53, 4. Peter Tichý (Kysúse Nové mesto) 2:48:55, 5. Daniel Orálek (behejbrno.com) 2:49:24 , 6. Ondřej Velička (ultrašílenci.cz) 2:57:17, 7. Tomáš Chlup (www.dvabezci.cz) 2:57:19, 8. Václav Bauer (Kleť) 2:58:34, 9. Petr Macek 2:58:49, 10. štafeta Jihočeský klub maratonců 3:01:38.

Výsledky ženy: 1. Radka Churaňová (Tj Lokomotiva Trutnov) 3:01:06 hodiny, 2. Lenka Horáková 3:19:48, 3. Olga Lebedová (Hůrka) 3:21:47, 4. Kateřina Kašparová (ultrašílenci.cz) 3:29:12, 5. Ivana Vávrů (TJ VTŽ Chomutov) 3:37:06.