2 záv. Meisl Petra
2 záv. Bělka Jakub

V Dačicích porazila Vysočina jižní Čechy

8.6.2016

Jihočeský běžecký pohár má za sebou další závod. Tentokrát hodně tradiční. Dačická 14, která ve skutečnosti není čtrnáctkou, ale měří v hlavním závodě 13,2 kilometru, se totiž běžela zatím v každém ročníku. „Je to pěkný závod, ke kterému nemá organizátorům člověk nic, co vytknout,“ říká manažer jihočeského běžeckého poháru Martin Gazda.

A to se potvrdilo i v tomhle roce. V hodně nabitém víkendu, kdy se v Budějovicích běžel půlmaraton a v Novohradských horách běh Silva Nortica, si i tak našlo cestu na samý východní cíp jižních Čech celkem 83 mužů a 19 žen. Z toho z Jihočeského běžeckého poháru jich bylo 19 a 8.

Dačická 14 je vzhledem ke svému geografickému postavení střetem dvou pohárů. Vedle JBP je zařazena také v seriálu Běžec Vysočiny. „A Jihočeši tentokrát dostali pěkně nafrak,“ pousmál se Martin Gazda. Do boje o čelní místa totiž ani jeden z nich nezasáhl.

V mužské kategorii, která měří 13, 2 kilometru, se radoval z vítězství Vladimír Srb z Jihlavy s časem 46:10 minuty. Na druhém místě dorazil do cíle loňský vítěz Jaroslav Vítek z Batelova  v čase 47:01 a třetí skončil Jiří Brychta z Nového Města na Moravě s časem 48:18 minuty.

První účastníkem Jihočeského běžeckého poháru, který se dostal do cíle, byl velešínský Jan Petrou. Na celkové třinácté pozici měl čas 52:41 a o nabitém startovním poli svědčí i fakt, že nevyhrál ani ve své kategorii mužů nad 50 let, kde obsadil třetí pozici. Hned za ním dorazil do cíle Filip Toul, na 17. místě Karel Juráň a za zmínku stojí i 27. místo Davida Ardamici, díky kterému se dostal do vedení mužské části Jihočeského běžeckého poháru.

„Mám tu trať rád, protože se skoro pořád běží lesem a oproti minulým létům nebylo letos zase až takové vedro,“ popisoval nejlepší z Jihočechů Jan Petrou. „Čas jsem ale měl oproti loňsko horší. Loni jsem běžel s Petrem Míkou, kterého jsem porazil. Letos mi to zase nandal on. Ale pár lidí jsem za sebou nechal, takže jsem spokojený,“ dodal s úsměvem.

V ženské kategorii se z vítězství radovala Andrea Frolíková z Polné, která trať 9,4 kilometru zvládla za 41:37 minuty. Druhá skončila Věra Malínková v čase 41:52 a třetí Alena Srbová z Jihlavy, která zaostala za 24 vteřin. Na pátém místě skončil první Jihočeška z Velešína. Simona Zlochová, která díky tomu drží druhé místo v poháru. Na třetím je pak Lucie Sirová, která v Dačicích doběhla hned za ní.

Jihočeští běžci si nedávají pauzu ani o tom víkendu, kdy na ně čeká nejkratší tra´t celého seriálu. Poběží se totiž Rudolfovská pětka.