2 záv. Meisl Petra
2 záv. Bělka Jakub

Koláčové běhy ovládl Jiří Csirik

12.4.2016

Bylo mizerné počasí, přesto pořadatelé zaznamenali rekordní účast. Jihočeský běžecký pohár pokračoval svým třetím závodem. Běžci se tentokrát sjeli do Bujanova u Kaplice, aby pokořili trať tamních Koláčových běhů.

Na vzdálenost 15,4 kilometrů nakonec vyrazilo v hlavním závodě 106 závodníků. Další stovka jich zasáhla do doplňkových běhů, které pořadatelé na sobotní dopoledne připravili. „Víc běžců jsme v hlavním závodě ještě nikdy neměli, takže musím říct, že s tím počtem jsme hodně spokojení,“ pochvaloval si za pořadatele Martin Gazda, podle kterého mohlo být o něco víc startujících v běhu Starosty nebo v dětských kategoriích. Účast ovlivnily hlavně zima a déšt. „Místy poprchávalo, takže nám to zkazilo plány například s doprovodným programem, který jsme zrušili a i vyhlášení jsme museli přesunout do sálu místní restaurace,“ dodal Gazda.

I přes nepřízeň počasí, byl třetí závod poháru velmi slušně obsazen. A to se třeba kvůli nemoci omluvil Jan Bláha. Někteří závodníci přijeli až z Prahy a přihlášený byl i jeden rakouský běžec, který ale nakonec kvůli špatnému počasí nedorazil.

O vítězství se tentokrát příliš nebojovalo. Zvítězil zcela jednoznačně Jiří Csirik z Atletiky Písek, který zaběhl trať v čase 56:46 minuty. Až o více než minutu za ním dorazil budějovický Pavel Kos a třetí skončil zkušený závodník Sokola České Budějovice Pavel Frelich. Ten na druhé místo ztrácel 20 vteřin. Rekord tratě ale zůstal v mužské kategorii nepokořen a dál ho drží Martin Debnár z Šutri Prachatice, který v roce 2012 dokončil trať za 53:28 minuty.

Že to nebude čas na rekord, to jsem věděl asi už od čtvrtého kilometru. Minulý týden jsem běžel půlmaraton v Praze a v nohách to bylo pořád znát. Na čas jsem tedy extra neběžel. Bral jsem to spíše jako tréninkový závod. Počasí konečný stav asi taky trochu ovlivnilo, protože místy nepříjemně foukalo,“ popisoval vítěz mužské kategorie Jiří Csirik, kterému se dařilo i v předchozím závodě v Kamenném Újezdu, kde obsadil třetí pozici. „Na závody Jihočeského poháru jezdím rád, protože je na nich vždy super atmosféra. Myslím si, že v jiných krajích nic podobného není. Konkrétně v Bujanově jsem byl podruhé. Trať je to pěkná a členitá.“

Zatímco v mužské kategorii rekord nepadl, v ženách ano. Výkon Gabriely Loskotové z loňského ročníku 1:05:02 hodiny předčila letos Tereza Chlupová, která doběhla za 1:04:17 v celkovém pořadí jako čtrnáctá. „I když před závodem mluvila spíše opatrně, přijela do Bujanova s tím, že chce rekord zaběhnout a také ho zaběhla,“ popsal Martin Gazda.

V Bujanově se dařilo i vedoucímu závodníkovi jihočeského běžeckého poháru Petru Mackovi, který si skvělým časem 1:00:11 hodiny doběhl na pátém místě pro další porci bodů do žebříčku, který teď vede před Martinem Kolářem o 29 bodů. Třetí je aktuálně Pavel Šustr. Mezi ženami je ve vedení Petra Kincová, která v Bujanově doběhla na celkovém 52. místě a šestá v kategorii ženy B.