2 záv. Meisl Petra
2 záv. Bělka Jakub

Estian maraton

16.12.2012

V sobotu 15 prosince 2012 JIHOČESKÝ KLUB MARATONCŮ uspořádal maratonský závod na pásech ve Fitness centru Pouzar v Č. Budějovicích. Na distanci 42 200 metrů se vydalo 11 vytrvalců. Nejrychlejším z vybrané skupiny běžců a běžkyň byl brněnský Dan Orálek. Jeho vítězný čas 2:39:03 bude zapsán do České knihy rekordů jako nejrychlejší maratonský čas dosaženým na běhátku v České republice. Estian Maraton se běžel jako první oficiální závod tohoto typu. V Českých Budějovicích byla pořádná ledovka a zima, ale běžci se prali nejvíce s teplotou!! V prostorách, v nichž závod probíhal, nebylo tak horko. Běžet však maraton při 20°C, když je organismus přizpůsoben o mnoho nižším teplotám venkovního prostředí, je hodně náročné. Při běhu venku běžce více ochlazuje proudící vzduch, a přestože se organizátoři snažili pomocí ventilátorů co nejvíce větrat, je to přece jen prostředí pro organismus přivyklý zimě hodně odlišné,“ řekl Orálek na základě zkušenosti ze závodu k tepelným rozdílům mezi aktuálními vnitřními a venkovními podmínkami pro běh. Pořadatelé pozvali vybraný běžce z celé ČR – Brno, Ostrava, Varnsdorf, Beroun, Plzeň, Kladno, okolí Č. Budějovic a také ze Žiliny. Mezi pozvanými vytrvalci byl ještě propagátor běhu a trenér Miloš Škorpil. Ten však nakonec kvůli problémům se zády neběžel.  Závod se vydařil a podařilo se stanovit dva oficiální rekordy v mužské kategorii - DANIEL ORÁLEK časem 2.39.03 a v ženské domácí Petra Krejčová – čas 3.19.05. Tak konstatoval komisař z agentury Dobrý den z Pelhřimova. Běžecké pásy zn. Precor vydržely bez problémů extrémní zatížení a všichni závodníci doběhli do cíle a rozhodčí nikoho nediskvalifikovali. Závod byl velmi zajímavý, Dan Orálek si běžel pro vítězství, ale boj byl o 2 místo, kdy V. Šroubek měl výhodu, že znal mezičasy R. Baláže, ale na jeho závěrečné zrychlení už neměl. V kategorii žen to Petra rozběhla pomaleji, ale od 20 do 33 km běžely obě závodnice v těsném kontaktu. V závěru měla domácí triatlonistka více sil. Závodilo se i v zadních řadách, kde se 4 závodníci vešli do 5 minut. Na závod se přišlo podívat a povzbudit běžce řada diváků. Ceny předával Jaroslav Pouzar a sponzoři závodu. Celou akci moderovalo rádio KISS JČ.